НКЖИ взе участие в национална кръгла маса за посегателствата над инфраструктурни съоръжения

Участниците в срещата се обединиха около тезата за абсолютна нетърпимост към този проблем

Представители на ДП НКЖИ участваха в Национална кръгла маса „Кражби на метал и посегателства над инфраструктурни съоръжения“, която се проведе днес, 25 март 2015 г.  Организатори на събитието бяха Българска стопанска камара и  Институтът за енергиен мениджмънт.

 

Позицията на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ беше представена от инж. Бисер Минчев – главен ревизор по безопасността, който изрази силното си безпокойство от постоянните кражби на елементи от железопътната инфраструктура и надежда, че тази среща няма да е поредната, след която няма да има реални действия.

 Инж. Минчев поясни, че се крадат действащи съоръжения от осигурителната и телекомуникационна техника, контактна мрежа, железопътни релси, стрелкови части, скрепителни елементи, т.е. всякакви метални части, които могат да бъдат продадени в пунктовете за изкупуване на скрап. Според него и неговите колеги от националния железопътен превозвач, трябва да се засили контролът върху леярните и пунктовете за изкупуване на метали.

Освен нанесените материални щети, кражбите водят до застрашаване на сигурността на движение на влаковете и могат да доведат до катастрофа с непредвидими последици.

Кражбите на съоръжения от осигурителната техника и телекомуникациите водят до осигуряване на движението на влаковете по нетипичен, авариен начин, а оттам и до сериозни закъснения, които не могат да бъдат избегнати, защото са пряко свързани с безопасността на движението.

 

Трябва да се промени квалификацията на тези престъпления по Наказателния кодекс, като те се приравнят до терористичен акт и диверсия, защото засягат потенциално неограничен кръг хора и сигурността на държавата. Това е позицията на НКЖИ, както и на всички участници в срещата.

Надя Съботинова от Българската асоциация по рециклиране отбеляза, че Организацията защитава тезата за абсолютна нетърпимост към този проблем.

 

Участници в кръглата маса бяха и представители на Министерството на енергетиката, Министерството на вътрешните работи, Министерството на околната среда и водите, и на засегнатите индустрии – енергетика, телекомуникации, железопътен транспорт, търговци на метал и рециклирането в страната.

 

Целта на дискусията е да се укрепи мрежата от професионалисти-представители на засегнатите индустрии, да се предизвика по-голяма обществена чувствителност към темата и по-ефективно прилагане на законодателните мерки за противодействие на тези деяния.